Governing body

The day to day work of the Archer Academy’s governing body is carried out through the following committees and working parties:

Education and Standards Committee (Chair, Adam Fagan)

Pastoral and Wellbeing Committee (Chair, Patricia Choiral)

Resources Committee (Chair, Bryan Marcus)

Finance and Audit Committee (Chair, Toby Blume)

Fundraising and Business Development Committee (Co Chairs, Sarah Glennon Claire Straus)

Pay Committee (Chair, Jon Hindmarsh)

Head Teacher Performance Management Review Working Party (Chair, David Adams)

Communications Working Party (Chair, Melinda Athinodorou)

Lettings Working Party (Chair, John Arvanitis)

The term of office for all Archer Academy governors is four years; the term of office for all Trust members is unlimited. Please click on the boxes below to read more about each individual governor.

Governors

Chair of Governors (elected as Chair of Governors by full governing body (FGB) in Sept 2019)

Headteacher Performance Management Panel

Trust Member (Sept 2019)

andry

Community Governor (appointment ratified by Trust in September 2013)

Pastoral and Wellbeing Committee

Fundraising and Business Development Committee

Modern Foreign Languages and Humanities Link Governor

marcus-bryan

Community Governor (Appointment ratified by FGB in September 2019)

Vice Chair of Governors (elected in September 2016, 2017,2018 by FGB)

Chair of FGB Meetings

Chair of Strategy and Planning Meetings

Chair of Resources Committee

Pay Committee

Headteacher Performance Management Panel

sarahp

Founder Governor (appointment ratified by Trust in September 2013)

Co-Chair, Fundraising and Business Development Committee

Resources Committee

Trust Member (elected by Steering Group in July 2013)

jon

Founder Governor (appointment ratified by Trust in September 2013)

Education and Standards Committee

Chair, Pay Committee

Thematic Learning Link Governor

Community Governor (appointment ratified by Trust in September 2013)

Chair, Pastoral and Wellbeing Committee

Finance Committee

Headteacher Performance Management Panel

toby

Founder Governor (appointment ratified by Trust in September 2013)

Chair, Finance and Audit Committee

Communications Working Party

Fundraising and Business Development Committee

Pay Committee

Trust Member (elected by Steering Group July 2013 as Trust Member)

School Council Link Governor

halstead-cathy

Founder Governor (appointment ratified by Trust in September 2013)

Communications Working Party

Pastoral and Wellbeing Committee

SEND Link Governor

Strategic Lead for Communications Working Party

Parent Governor (appointment ratified by FGB in January 2017)

Fundraising and Business Development Committee

PE and Science Link Governor

Staff Governor (appointment ratified by FGB in March 2017)

Education and Standards Committee

Community Governor

(appointment ratified by FGB in July 2018)

Education and Standards committee

Staff Governor (appointment ratified by FGB in January 2018)

Pastoral and Wellbeing Committee

Vice Chair of Governors (elected in September 2019 by FGB)

Link Governor Coordinator

Headteacher Performance Management Panel

Literacy and Numeracy Link Governor

Community Governor (appointment ratified by FGB in July 2017)

Education and Standards Committee

Community Governor (appointment ratified by FGB in July 2017)

Pastoral and Wellbeing Committee

Safeguarding Link Governor

Lucy Harrison

Headteacher and Accounting Officer from 1st September 2015

Deputy Headteacher and ex officio member of governing body from September 2013

 

Parent Governor (appointment ratified by FGB in January 2019)

Co-Chair, Fundraising and Business Development Committee

 

Associate Governors

Associate Governor for Finance, appointment ratified by FGB in November 2017.

Associate Governor for Gifted and Talented (appointment ratified by FGB November 2013)

Education and Standards Committee

Associate Governor for Widening Participation (appointment ratified by FGB November 2016)

Associate Governor for ICT (appointment ratified by FGB July 2017)

Governors attendance at Full Governing Body meetings 2018 – 2019

Governors who have stepped down in last 12 months

Martin Bright
Parent Governor (appointment ratified by FGB in November 2014)
Stepped down November 2018

Sanjay Maraj
Founder Governor, appointment ratified by Trust in September 2013 

Avis Johns
Founder Governor (appointment ratified by Trust in September 2013)
Chair of Governors (elected as Chair of Governors by full governing body (FGB) in Sept 2013,2014,2015,2016,2017,2018)